Mona Sahlins kamp för höginkomsttagarna

Till slut har alltså Mona Sahlin och hennes valstrateger nu gett upp den gamla positionen som arbetarparti. Den rollen har ju som bekant Fredrik Reinfeldt och de Nya moderaterna lagt beslag på sedan ett par år.

Att döma av de senaste utspelen försöker nu S-ledningen aktivt att locka till sig de gamla moderata väljarna, som förlorat fotfästet efter att Reinfeldt och Borg envisas med att hålla kvar vid värnskatten och annan Djursholmsfientlig politik.

Det första S-märkta högerförslaget som kom för några veckor sedan – butlers i tunnelbanan – slog inte särskilt väl ut (de flesta av väljarna uppfattade det som ett skämt). Och frågan är om rättvisekampen för den utförsäkrade överläkaren Jörg Teichert, känd från gårdagens SvT-utfrågning, kommer att fungera så mycket bättre. Jörg, som drabbats av stroke och nu bara kan jobba 75 procent, kämpar mot Försäkringskassan för rätten att få sjukersättning de resterande 25 procenten – men har alltså fått nobben, och hänvisas enligt uppgift från S(vT) istället till ett heltidsarbete på Samhall.

Jörg T har ju nu en ganska hyfsad deltidslön på c:a 60.000 kr i månaden enligt senaste taxeringen (jag reserverar mig för att det naturligtvis kan finnas fler än en Jörg Teichert i Dalarna).

Det innebär det att han förlorar 4.905 kr i månaden i sjukpenning, enligt de nya reglerna från 1998. Eftersom Jörg T, genom sin hyfsade deltidslön betalar maximal marginalskatt, innebär det att han går miste om 2.100 kr i månaden.

Självklart måste sådana orättvisor bekämpas. Frågan är bara om det finns tillräckligt  många deltidssjukskrivna höginkomsttagare för att vända valvinden för de rödgröna…

Intressant?

Andra bloggar om , , , , ,

SvT, SvD, SvD, DN, Expressen, Expressen, Aftonbladet, Aftonbladet, Tokmoderaten, Alliansfritt Sverige, Magnus Andersson.

Relaterade inlägg:

  1. Överläkaren kan tacka alliansen för sitt skatteklipp
  2. Mona Sahlin var Socialdemokraternas sista chans

This entry was posted in politik and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.
  • Justus

    Kanske också en liten peng till han Knutsson”konfirmanden från Huskvarna som för övrigt är omnämnd i Göran Perssons memoarer som kaffehämtaren: Beloppet bör vara så stort att det räcker till att skyddsklä partiboken